Pompa powietrza

1992-1999 | silniki: S50B30, S50B32
Awatar użytkownika
Pawel_M3GT
Posty: 2058
Rejestracja: czw cze 21, 2007 18:27
Auto: E36 M3 S54
Lokalizacja: ///M

Pompa powietrza

Post autor: Pawel_M3GT » pt paź 16, 2009 00:24

Czy ktos z Was ma usunieta pompe powietrza? Chodzi mi glownie o to, czy nic sie nie dzieje z katalisatorami.
Napiszcie tez ile juz przejechaliscie bez niej.

Zamierzam wywalic klimatyzacje ( i tak nie uzywam, a ciazy z przodu i odbiera chlodzenie silnikowi ), a ta pompa jest na jednym pasku ze sprzezarka.
Jedyne czego sie obawiam, to to, ze cos stanie sie z katami :roll:
W sumie ta pompa wlacza sie na bardzo krotko..

maleckis
Posty: 78
Rejestracja: czw paź 12, 2006 20:58
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: maleckis » pt paź 16, 2009 13:22

Pawel_M3GT pisze:Czy ktos z Was ma usunieta pompe powietrza? Chodzi mi glownie o to, czy nic sie nie dzieje z katalisatorami.
Napiszcie tez ile juz przejechaliscie bez niej.

Zamierzam wywalic klimatyzacje ( i tak nie uzywam, a ciazy z przodu i odbiera chlodzenie silnikowi ), a ta pompa jest na jednym pasku ze sprzezarka.
Jedyne czego sie obawiam, to to, ze cos stanie sie z katami :roll:
W sumie ta pompa wlacza sie na bardzo krotko..
Spokojnie możesz ją wyrzucić. Tutaj masz wszystko, co możesz usunąć:

[img]http://www.racepad.com/proj/racepad_m3/ ... em[lg].jpg[/img]

Jedyne co musisz zrobić jeszcze dodatkowo, to zaślepić otwór w głowicy idący przez zawór do pompy powietrza (Znajduje się pod kanałem wydechowym 3. cylindra) oraz dziubek pod kolektorem ssącym, abyś nie miał nieszczelności w układzie dolotowym.

[img]http://www.racepad.com/proj/racepad_m3/ ... es[lg].jpg[/img]

Jeżdzimy bez pompy powietrza już od ponad 25 tys. km.
www.maleckis.com
Maleckis Motorsport

Awatar użytkownika
Venom
Moderator
Posty: 3181
Rejestracja: pn cze 16, 2008 13:07
Auto: E34 M5, E34 M5T, E24 635CSi
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: Venom » pt paź 16, 2009 13:29

Pompa powietrza wg mnie nie ma za wiele wspolnego z zywotnoscia katow... Ona jest poto zeby zwiekszyc porcje tlenu potrzebnego do procesu utleniania, w czasie kiedy katalizator nie osiagnal jeszcze temp roboczej. Proces utleniania sluzy zmniejszeniu emisji szkodliwych zwiazkow zawartych w spalinach, a silniki benzynowe wlasnie maja z tym problemy w stanie warm-up (czyli podczas rozgrzewnia).

Mozna wywalac spokojnie.

Awatar użytkownika
Pawel_M3GT
Posty: 2058
Rejestracja: czw cze 21, 2007 18:27
Auto: E36 M3 S54
Lokalizacja: ///M

Re: Pompa powietrza

Post autor: Pawel_M3GT » pt paź 16, 2009 17:51

Wlasnie nie wiem, czy ona nie ma czasem za zadanie oczyszczac katy, gdy emka jest zimna i daje bardzo bogata mieszanke. :roll:

Awatar użytkownika
Venom
Moderator
Posty: 3181
Rejestracja: pn cze 16, 2008 13:07
Auto: E34 M5, E34 M5T, E24 635CSi
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: Venom » pt paź 16, 2009 19:23

Pawel_M3GT pisze:Wlasnie nie wiem, czy ona nie ma czasem za zadanie oczyszczac katy, gdy emka jest zimna i daje bardzo bogata mieszanke. :roll:
Nie sadze ale pewny nie jestem. Glownym problemem jest to ze katalizator dopoki nie osiagnie temp pracy praktycznie nie dziala. Producent musial zastosowac pompe powietrza bo inaczej auto nie przeszlo by testow emisyjnych. Mysle ze to jest powod.

P.S. Pompa powietrza to dosyc powszechne urzadzenie. Znajdziecie go w szeregu aut od Opla Astry po Chevy Corvette.

Awatar użytkownika
jackson
Posty: 361
Rejestracja: czw lis 15, 2007 00:56
Auto: M3 E92
Lokalizacja: Radom

Re: Pompa powietrza

Post autor: jackson » pt paź 16, 2009 19:49

Spokojnie można wywalić. Ja zrobiłem około 50tys km i było wszystko ok.
ZJAR

Kudłaty
Posty: 755
Rejestracja: wt lis 04, 2008 02:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompa powietrza

Post autor: Kudłaty » pt paź 16, 2009 21:47

U mnie ona działa jedynie przy rozruchu silnika...
Po uruchomieniu działa przez ok. 1min. potem się wyłącza.
Myślę że tak jak napisał Venom to zrobione bylo przez inż. z powodu złych emisji spalin przy rozruchu i auto nie przeszlo by testów. Śmiało wywalać bo obciaża silnik, klime i wspomaganie oraz visco tez wywalaj jak szykujesz autko do sportu lub driftu.

Marcin_Os
Posty: 2703
Rejestracja: pn lut 05, 2007 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompa powietrza

Post autor: Marcin_Os » pt paź 16, 2009 22:38

U mnie była, ale nie działała, była wogóle odłączona, po 20 tyś km mojej jazdy i cholera wie ile wcześniej, nic się złego nie wydarzyło.
jest M3 E36 Turbo 425KM/572Nm było, teraz hgw ale więcej...
było M5 E39x2, M5 E60x2

Awatar użytkownika
Pawel_M3GT
Posty: 2058
Rejestracja: czw cze 21, 2007 18:27
Auto: E36 M3 S54
Lokalizacja: ///M

Re: Pompa powietrza

Post autor: Pawel_M3GT » sob paź 17, 2009 22:57

Kudłaty pisze:Śmiało wywalać bo obciaża silnik, klime i wspomaganie oraz visco tez wywalaj jak szykujesz autko do sportu lub driftu.
Wywalam klime ( ktorej i tak raczej nie uzywam ) wraz z pompa z cywilnego samochodu. Reszty nie ruszam oczywiscie.

Do wyscigow torowych bedzie drugie M3.

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: kostek_ja » sob paź 17, 2009 23:34

Skoro masz drugi samochód do zabawy to na pewno jest sens wywalać klimę. Jak będzie 30 stopni możesz tego żałować.

Awatar użytkownika
Pawel_M3GT
Posty: 2058
Rejestracja: czw cze 21, 2007 18:27
Auto: E36 M3 S54
Lokalizacja: ///M

Re: Pompa powietrza

Post autor: Pawel_M3GT » ndz paź 18, 2009 00:11

kostek_ja pisze:Skoro masz drugi samochód do zabawy to na pewno jest sens wywalać klimę. Jak będzie 30 stopni możesz tego żałować.
Wiesz, do jazdy na codzien mam drugie auto - E38 4.4 manual , wiec cywilna emke traktuje czysto hobbistycznie, na przejazdzki.
Wyznaje zasade, ze sportowe auto powinno miec silnik kola i kierownice :wink: i nie lubie jak cos co nie jest potrzebne wplywa negatywnie na osiagi prace i prowadzenie sie auta,
a chlodnica klimy zaslania chlodnice wodna, cala instalacja obciaza niepotrzebnie i tak juz strasznie ciezki przod itd

Ps. wersje M3 oryginalnie nie posiadajace klimy i szyberdachu sa w Niemczech poszukiwane i czesto drozsze od reszty.

Kudłaty
Posty: 755
Rejestracja: wt lis 04, 2008 02:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompa powietrza

Post autor: Kudłaty » ndz paź 18, 2009 12:46

A to dziwna sprawa, zazwyczaj poszukuje się auta jak najbardziej wyposażonego we wszelakiego rodzaju udoskonalenia sprzyjające komfortowi jazdy.

Swoją drogą, ciekawe jak bardzo wpłynie odłączenie wszytkich zbędnych elementów "wirujących" z peryferii silnika na jego moc i przyśpieszenie? MCzy będziesz to sprawdzał na hamowni?

Z doświadczenia wiem, że pozbycie się samego visco z wiatrakiem to duży odzysk mocy, szczególnie w warunkach letnich gdy visco się bardzo często załącza.

Awatar użytkownika
Pawel_M3GT
Posty: 2058
Rejestracja: czw cze 21, 2007 18:27
Auto: E36 M3 S54
Lokalizacja: ///M

Re: Pompa powietrza

Post autor: Pawel_M3GT » ndz paź 18, 2009 12:54

Kudłaty pisze: Swoją drogą, ciekawe jak bardzo wpłynie odłączenie wszytkich zbędnych elementów "wirujących" z peryferii silnika na jego moc i przyśpieszenie? MCzy będziesz to sprawdzał na hamowni?
Nie, nie bede sprawdzal auta na hamowni- nie przepadam za takimi urzadzeniami :wink:
Nie sadze zeby wplynelo to na osiagi auta. Raczej nie. Najwazniejsze ze bedzie lzejszy przod i chlodnica nie bedzie zaslaniac chlodnicy wodnej.

Kudłaty pisze:A to dziwna sprawa, zazwyczaj poszukuje się auta jak najbardziej wyposażonego we wszelakiego rodzaju udoskonalenia sprzyjające komfortowi jazdy.
W aucie sportowym niekoniecznie chodzi o komfort i udogodnienia.

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: kostek_ja » ndz paź 18, 2009 13:56

Pawel_M3GT pisze:wiec cywilna emke traktuje czysto hobbistycznie, na przejazdzki.
Osobiście uważam że taka przejażdżka, nawet po górskich serpentynach w temperaturze ponad 30 stopni bez klimy nie będzie zbyt przyjemna. Tym bardziej że raczej nie odczujesz różnicy w osiągach i sprawności układu chłodzenia. Ale jeżeli uważasz że to cię ucieszy, to czemu nie ;)

Camil
Posty: 1179
Rejestracja: wt lip 08, 2008 13:32
Auto: e36s54
Lokalizacja: Torun
Kontakt:

Re: Pompa powietrza

Post autor: Camil » ndz paź 18, 2009 14:02

Mam 2 kolegow ktorzy wywalili klime i zakladaja ja spowrotem bo to nic nie dalo a stracili jakis tam komfort. Poco z niego rezygnowac jesli sie nic specjalnego w zamian nie otrzyma?

ODPOWIEDZ