Powietrze w kołach

1998-2003 | silnik: S62B50
Awatar użytkownika
Bubu
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 09, 2007 17:59
Lokalizacja: NwJ
Kontakt:

Powietrze w kołach

Post autor: Bubu » pn mar 21, 2011 19:40

Ile barów ustawiacie na letnich ? Zależy od opon miękkie czy twarde ? Do ostrej jazdy mniej więcej ? Na autostradach mniej więcej ? Czy tak jak jest napisane na drzwiach ?

Awatar użytkownika
djset
Posty: 582
Rejestracja: czw cze 11, 2009 12:32
Lokalizacja: łódzkie / śląskie

Re: Powietrze w kołach

Post autor: djset » pn mar 21, 2011 20:31

Ja ustawiam zawsze tyle, ile na naklejce/w instrukcji. Zawsze pompuje wartości dla pustego auta, bo 95% jezdze sam ew. w dwójkę. I wg mnie tak jest ok.
Biorąc pod uwagę dziury w naszych drogach może lepiej było by pompować więcej (wtedy na dziurze tak opona nie dobije do felgi).

Awatar użytkownika
Foinix
Posty: 181
Rejestracja: pn mar 21, 2011 19:36
Auto: E36 M3 3.2
Lokalizacja: Osby, Sverige
Kontakt:

Re: Powietrze w kołach

Post autor: Foinix » wt mar 22, 2011 13:52

trzeba wziąć pod uwagę, że przy ostrej jeździe opony się nagrzewają... tym samym powietrze w nich też... ciepłe powietrze się rozszerza, więc w takich kołach ciśnienie wzrośnie... opona wtedy zrobi się bardziej twarda i może mieć gorszą przyczepność, z drugiej strony nagrzana guma będzie lepiej kleić...

generalnie też mnie gryzie temat doboru odpowiedniego ciśnienia...

ale tez jestem zwolennikiem nabicia odrobinę więcej o 0,1 - 0,2 bara od tego co jest naklejone na słupku.... właśnie ze względu na dziurawe drogi... samochód też powinien być bardziej stabilny przy dużych prędkościach...
“Nie znam stylu jazdy który nie jest ryzykowny. Każdy z nas musi się poprawiać. Każdy kierowca ma swój limit, mój limit jest troszkę dalej niż innych”
ś.p. Ayrton Senna da Silva

ODPOWIEDZ