Przedmuchy, świszczenie szyb e92

2008-2013 | silnik: S65B40
Sławko
Posty: 82
Rejestracja: czw cze 02, 2011 00:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: Sławko » pn kwie 23, 2012 12:19

Nie wiem jak u Was, ale w moim samochodzie występował dość uciążliwy objaw przedmuchów (świszczenia) szyb przy dużych prędkościach. Wiem, że problem jest dość powszechny wśród właścicieli e92, a że mnie się go udało rozwiązać, to pomyślałem, że podzielę się wiedzą z innymi. Najtrudniejszym zadaniem jest zlokalizowanie źródła przedmuchu. Wbrew pozorom nie jest za to odpowiedzialna kedra, tylko uszczelka montowana w listwie ozdobnej (tj. listwie mocowanej do karoserii, idącej nad drzwiami i oknem). Z rzeczoną uszczelka styka się szyba w momencie zamknięcia drzwi, tzn. jest do niej dociągana. Z wiekiem (2-3 lata) guma w uszczelce traci swoją sprężystość i szyba mimo, że dociska do uszczelki, nie zwiera się z nią tak mocno jak powinna, co przy większych prędkościach przekłada się na słyszalny świst. Naprawa tego jest bardzo prosta. Najlepiej wymienić uszczelkę:) (nr katalogowy części 51767157531 oraz 51767157532, cena za sztukę na realoem ok. 62 $). Jeżeli jednak uznajecie, tak jak ja uznałem że co najmniej 400 zł za dwa kawałki gumy, to trochę za dużo, to proponuje zastosować następujący patent. Mianowicie, pomiędzy listwę a uszczelkę, na całej długości kontaktu z szybą, można coś podłożyć, co spowoduje, że łoże uszczelki stanie się węższe, a ona bardziej sprężysta. Uspokajam, można zrobić to na samochodzie, nie trzeba zdejmować listwy. Pewnie wyda się Wam to śmieszne, ale ja skorzystałem z paska klinowego wielorowkowego, tj. rozciąłem go i wyciąłem gumowy odcinek o szerokości ok. 2 mm, grubości ok. 1 mm (po ścięciu nadmiaru gumy) i długości ok. 100-120 cm, po czym umieściłem we wskazanym miejscu. Uspokajam, że ponieważ wchodzi to pod uszczelkę (trzeba ładnie podważyć), to absolutnie nic nie widać. Efekt, zero przedmuchów, nawet przy prędkościach wysoce nierozsądnych.
Jeżeli u kogoś to nie pomoże, to sugeruję podłożyć coś grubszego o grubości 2-3 mm, żeby uszczelka była jeszcze bardziej elastyczna. Natomiast nie radzę zmieniać kąta pracy szyby w drzwiach, bo to i tak nic nie da, a narobicie się jak głupi.
Na zakończenie powiem tylko, że odkrycie powyższej prawdy zajęło mi trzy miesiące (oj dużo było zabawy), a serwis BMW rozkładał ręce i mówił, że ten model tak ma i że na 100% to nie wina wskazanej uszczelki:)
Pozdrawiam Was i mam nadzieje, że komuś pomogłem.

Awatar użytkownika
--==maly==----
Posty: 2508
Rejestracja: śr sie 06, 2008 09:21
Auto: M3 F80 17"
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: --==maly==---- » pn kwie 23, 2012 14:12

Fajnie,że takie rzeczy opisujesz ja też jestem czuły na te przedmuchy.
Mnie to tylko wkur$%&Y takie podejście BMW,że ten typ tak ma bo w E46 to samo było to po kiego wała robią szyby bez ramek jak nie potrafią ćwoki.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 216
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 09:25
Auto: M4,X5M Comp, X5M, X6M ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: arturo » pn kwie 23, 2012 14:47

Ja zgłosiłem fakt świszczenia przy okazji wizyty w ASO i jakoś ogarnęli temat , z tym ,że nie wiem jak .
Jest: F82 M4, F95 X5M Comp, F85 X5M RaceChip GTS, F86 X6M, MINI JCW Grand Prix AD2020 , S1000R M 2021 :D
Było: E92 M3

Awatar użytkownika
wania
Posty: 953
Rejestracja: śr paź 22, 2008 20:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: wania » pn kwie 23, 2012 14:53

podejrzewam ze ten patent sprawdzi sie w wiekszosci aut z drzwiami bez ramki :) jak bede miec chwile sprawdze czy zadziala to w Kaloszku :mrgreen:

Awatar użytkownika
Lassie
Posty: 476
Rejestracja: pn gru 27, 2010 14:04
Auto: Świniolot M3
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: Lassie » pn kwie 23, 2012 16:14

Czasami jest też tak, że ktoś (np. serwis) ściągnie zewnętrzną listwę drzwi / szyby i zamiast wymienić, wkłada z powrotem - efekt jest taki, że zazwyczaj po tejże operacji listwa jest już odkształcona, przez co nie wywiera odpowiedniego nacisku na szybę.

Co do ustawiania kąta szyby, to w moim przypadku akurat pomogło (serwis nie wiedział nawet, że coś takiego w ogóle można regulować i gdzie...).

moreti
Posty: 80
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedmuchy, świszczenie szyb e92

Post autor: moreti » wt kwie 24, 2012 16:05

Swietna informacja, mam m3 od tygodnia - i faktycznie to mnei drażmi, moj ma 4 lata - i pow 150-180 jest slyszalne swiszcznie - przetestuje Twoj patent w wolnej chwili - wydaje się sensowny!

ODPOWIEDZ