TC. Jest czy nie ma?

1992-1999 | silniki: S50B30, S50B32
Marcin_Os
Posty: 2703
Rejestracja: pn lut 05, 2007 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Marcin_Os » sob sty 12, 2008 17:14

Z www.bmw.pl
Układ dynamicznej kontroli trakcji (DTC).
Układ DTC umożliwia maksymalnie sportowe prowadzenie bez obawy utraty kontroli nad pojazdem. Zwiększa on poślizg kół napędzanych w celu zapewnienia optymalnej trakcji na każdej nawierzchni. Umożliwia to z kolei całkowite kontrolowanie zachowania limuzyny BMW serii 5 przez kierowcę, przy czym układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC) schodzi na drugi plan. Układ DSC interweniuje tylko w sytuacjach krytycznych i przy większych prędkościach.
jest M3 E36 Turbo 425KM/572Nm było, teraz hgw ale więcej...
było M5 E39x2, M5 E60x2

Awatar użytkownika
Tomas_M5
Posty: 254
Rejestracja: sob lis 18, 2006 23:36
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Tomas_M5 » sob sty 12, 2008 19:26

czyli tyle ze nie ma kontroli poslizgu na starcie, czy cos jeszcze ?

Marcin_Os
Posty: 2703
Rejestracja: pn lut 05, 2007 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Marcin_Os » sob sty 12, 2008 19:43

Tylko to, na światłach możesz zapiszczeć ale w zakręcie od razu system zadziała.
jest M3 E36 Turbo 425KM/572Nm było, teraz hgw ale więcej...
było M5 E39x2, M5 E60x2

Adamu
Posty: 185
Rejestracja: wt paź 10, 2006 18:31
Lokalizacja: Wawa/Suwałki
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Adamu » sob sty 12, 2008 22:30

No IMO nie do końca tylko start bo na torze w zakrętach też nie interweniuje aż tak szybko. Gdy jest wszystko on auto prawie wcale nie zarzuci itp. a gdy do połowy jednak już może jechać dość blisko granicy możliwości (bez boków)
Ja w jeździe codziennej odpinam DSC do połowy a czasem (wtedy chyba właśnie zostaje samo DTC?) i całkowicie też czasami. :grin:
Nurburgring btg 9.45 stock compacto
www.4lejdis.pl; tomecanic.pl systemycrm.pl itd

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: kostek_ja » ndz sty 13, 2008 00:48

to DTC działa tak samo jak M track Mode w M3 e46 CS interweniuje z lekkim opóźnieniem żeby wyciągnąć max z samochodu. Jak koła na starcie za bardzo się ślizgają to je przyhamowuje (na starcie też interweniuje tylko później) a w zakrętach jest to samo interweniuje później żebyś mógł uzyskać jak najlepszy czas, ale jak zaczynasz lecieć bokiem to cię wyprowadza (pozwala tylko na lekkie uślizgi). Testowałem w 120d

Adamu
Posty: 185
Rejestracja: wt paź 10, 2006 18:31
Lokalizacja: Wawa/Suwałki
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Adamu » ndz sty 13, 2008 02:43

Nie do końca bo track mode interweniuje też w czułość pedału gazu a nie wiem czy nie ma też jakiegoś wpływu na układ kierowniczy (nie jestem pewien??). No i generalnie jest bardziej pomyślany pod sportową jazdę a odłączenie krótkim klikiem dsc to taki troszkę ogłupiacz. Tak czy inaczej w praktyce nie zastąpi dobrego wyczucia gazu na torze ;)

Ma plus taki że wszystkie auta BMW poza M nie mają szpery która jest naprawdę wielkim progresem w szybkiej jeździe. Elektronicznie funkcja ta ratuje wszystkie pseudo szybkie 335d itp przed tragedią na starcie i w zakrętach (z DSC kiepsko się nimi jeździ bez jak jeździłem też mocne diesle są kłopotliwe...)
IMO Dobra sprawa do nauki szybkiej jazdy. :smile:
Nurburgring btg 9.45 stock compacto
www.4lejdis.pl; tomecanic.pl systemycrm.pl itd

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: kostek_ja » pn sty 14, 2008 02:05

Adamu pisze:track mode interweniuje też w czułość pedału gazu
Mógbyś to wyjaśnić? Bo z tego co zauważyłem od tego jest przycisk sport.
Adamu pisze:a nie wiem czy nie ma też jakiegoś wpływu na układ kierowniczy (nie jestem pewien??)
Niby w jaki sposób skoro układ kierowniczy jest pneumatyczny?
Adamu pisze:No i generalnie jest bardziej pomyślany pod sportową jazdę a odłączenie krótkim klikiem dsc to taki troszkę ogłupiacz.
W praktyce działa tak samo. DSC ingeruje ale później.
Adamu pisze:Tak czy inaczej w praktyce nie zastąpi dobrego wyczucia gazu na torze ;)
Z tym się zgodze.

Adamu
Posty: 185
Rejestracja: wt paź 10, 2006 18:31
Lokalizacja: Wawa/Suwałki
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: Adamu » pn sty 14, 2008 11:27

kostek_ja pisze:Mógbyś to wyjaśnić? Bo z tego co zauważyłem od tego jest przycisk sport.
Z tego co pamiętam w kompa można wgrać że pod track mode jest już jakby jednocześnie sport i odpięcie DSC.
kostek_ja pisze:Niby w jaki sposób skoro układ kierowniczy jest pneumatyczny?
M Dynamic Mode może troszkę więcej pozmieniać w sile wspomagania. Jak ktoś może to niech wypisze co to zmienia bo już głupieję... (head up display, moc, siedzenia, zawias, czułość gazu ?) :oops:
Nurburgring btg 9.45 stock compacto
www.4lejdis.pl; tomecanic.pl systemycrm.pl itd

Awatar użytkownika
kostek_ja
Posty: 2623
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 02:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: TC. Jest czy nie ma?

Post autor: kostek_ja » pn sty 14, 2008 14:35

Adamu pisze:M Dynamic Mode
Wcześniej mówiliśmy o M track mode w M3 e46 Competition.

ODPOWIEDZ